Učenci 8. in 9. razreda smo v okviru dogodka Noč raziskovalcev obiskali Inštitut Jožef Štefan. S sošolcem sva se morala odločiti za eno od številnih dejavnosti, ki so se odvijale na inštitutu. Da bi lahko obiskala vse bi morala biti tam do polnoči. Izbrala sva ogled Reaktorskega centra Podgorica. Za vstop sva se morala obleči v posebne halje. Ob vstopu sem opazil, da je bila sredica reaktorja obkrožena s cementnimi opekami. Razložili so nama, da je to za dodatno zaščito proti sevanju, ki je zelo nevarno. Ta reaktor je bil odprte vrste zato smo lahko videli sredico in vodo, ki je to sredico hladila. Vodiči so nato ugasnili luči tako, da smo lahko videli kako je sredica reaktorja oddajala modro-vijoličen sij. Izvedeli smo tudi, da v vodo do sedaj še nihče ni padel (kar je zelo dobro). Na izhodu smo morali odložiti halje in pregledati, če je na naju kakšna sled sevanja. Na srečo nisva s sošolcem imela nobene sledi, zato smo pot nadaljevali v sejno sobo. V sejni sobi so nama pokazali kako zgleda sredica od znotraj. Lahko sva se tudi dotaknila posode v kateri so ponavadi palice urana. To je gorivo v jedrskem reaktorju. Za konec sva dobila še znački Inštituta Jožef Štefan in malo enciklopedijo o jedrski energiji.

Nik Žansky,8.b