26. september je posvečen Evropskemu dnevu jezikov. Na ta dan praznujemo jezikovno raznolikost v Evropi in spodbujamo učenje jezikov ter podpiramo večjezičnost in medkulturno razumevanje. Na šoli smo se priključili praznovanju Evropskega dneva jezikov z oddajo na šolskem radiu. Slišali smo odlomke iz pravljice z naslovom O HUDOBNEM ZMAJU KORONARJU, in sicer v različnih jezikih – slovenščini, hrvaščini, angleščini, nemščini, španščini, albanščini, italijanščini in ruščini in zato se zahvaljujemo devetošolkam Dori, Lini, Oliviji, Manci, Sari, Ajdi, Lizi in učiteljici Jasmini.

Poslušalcem smo natrosili še nekaj jezikovnih zanimivosti:

• V vsakdanjem pogovoru ljudje uporabljamo le nekaj 100 besed,
  • večina jezikov ima več kot 50000 besed,
  • na svetu med 6000 in 7000 jezikov, od katerih je v Evropi približno 225 avtohtonih jezikov,
  • najmanj polovica svetovnega prebivalstva dvojezična ali večjezična, to pomeni, da ti ljudje govorijo ali razumejo dva ali več jezikov.

Razumete in govorite tudi vi kakšen tuj jezik? Pomembno je, da se učimo tujih jezikov, zato da bomo sprejemali drug drugega in tako prispevali k prijaznemu sobivanju na svetu.

Dora in Olivia

Novinarski krožek