ANDERSENOVA NOČ 2019

Vsako leto  ljubitelji mladinske književnosti 2. aprila praznujejo velik praznik. Drugi april je mednarodni dan knjig za otroke, a je hkrati tudi rojstni dan največjega pravljičarja vseh časov Hansa Christiana Andersena. Ob obletnici Andersenovega rojstnega dne že nekaj let teče projekt Noč z Andersenom. Pobudnik tega projekta je knjižnica B. Beneše Buchlovana na Češkem.

Letos je Andersenova noč potekala v noči z 29. na 30. marec.

Na nočnem branju se nas je zbralo petnajst. Z nami sta bili seveda tudi dve učiteljici in gostja etnologinja. Tema letošnje noči je bila kočevarska kultura. Noč smo začeli s pogovorom o namenu našega ponočevanja, nato pa smo brali kočevarske pravljice in zgodbe iz knjige  Wilhelma Tschinkla Kočevarska folklora/Gottscheer Volkstum. Ob 21. h nas je obiskala »živa knjiga« naša sovaščanka etnologinja iz zavoda Putscherle dr. Anja Moric. Pripovedovala nam je o življenju Kočevarjev, in sicer preko predmetov, ki jih je prinesla s seboj – polhovka, polšja koža, polšja past, okrasno žensko ogrinjalo, noša, pinja, ženske spodnje hlače, lenta miss Gottschee. V nadaljevanju noči smo izdelali lesene lutke in jih oblekli v kočevarsko nošo, spekli dve pecivi po starem kočevarskem receptu – ajdovo torto in korenčkovo pecivo. Sprostili in nasmejali smo se ob pantomimi in obveznem nočnem skrivanju po šoli. V zgodnjih jutranjih urah smo si »pripravili« še koncert, kajti med nami je bilo kar nekaj glasbenikov – Klara na klavirju, Jakob in Alja na kitari in Rozi na flavti. Sedmošolke pa so nas zabavale s petjem. Lepo, sproščujoče, zabavno.

Veselimo se že naslednje Andersenove noči leta 2020.

Novinarski krožek