MEDNARODNI DAN TURISTIČNIH VODNIKOV

Na pobudo Svetovne zveze društev turističnih vodnikov se od leta 1990 21. februar praznuje kot svetovni dan turističnih vodnikov. Na ta dan, ko je bila svetovna organizacija ustanovljena, turistični vodniki organizirajo vodenja po različnih lokacijah. S tem predstavijo poklic turističnega vodnika. Turistični vodnik je tista oseba, ki obiskovalcu predstavi dediščino in življenje v domačem kraju. Domačini običajno ne obiščemo  domačega kraja, a na ta dan nam je to omogočeno. Letos so turistični vodniki praznovali tudi v Kočevju. Zavod Kočevsko je pripravil brezplačna vodenja po Kočevju, Stari Cerkvi in Kočevski Reki.

Osnovna šola Stara Cerkev se je tudi pridružila praznovanju mednarodnega dne turističnih vodnikov. Učence je s svojim širokim znanjem po domačem kraju popeljal turistični vodnik Mihael Petrovič ml. Pridružila se mu je skupina nadarjenih učencev in predstavniki šolske skupnosti. O Stari Cerkvi smo izvedeli zares veliko zanimivega.

Ali ste vedeli, da …

• da se je včasih Stara Cerkev imenovala Mitterdorf,
  • je bila šola v Stari Cerkvi zgrajena leta 1860, gasilski dom leta 1882, nova cerkev leta 1857, železniška postaja leta 1895, kulturni dom pa leta 1935,
  • da sta na mestu, kjer danes stoji spomenik NOB, stala dva vodnjaka, poleg tistega pri šoli,
  • je bilo leta 1825 v Stari Cerkvi 25 hiš, predvsem lesenih, pred 2. sv. vojno 47 hiš, danes pa 80 hiš,
  • da je imela Stara Cerkev pred vojno 3 gostilne, kovača, čevljarja, šiviljo, cerkveni zbor, godba na pihala in gledališko skupino,
  • da je vedno 5. aprila potekal živinski sejem s 24 stojnicami in 200 glavami živine,
  • da je bil v Stari Cerkvi ustanovljen prvi nogometni klub na Kočevskem z imenom Rapid,
  • da so prebivalci Stare Cerkve Kočevarjem rekli »purgarske cote«, ker so se »prelepo« oblačili,
  • da se ob vhodu v cerkev v Stari Cerkvi nahaja spominska plošča v spomin borcem padlim v 1. sv. vojni in je edina te vrste na Kočevskem,
  • da je bilo včasih na Kočevskem 123 cerkva in 400 kapelic in znamenj, danes je le še 28 cerkva in 40 kapelic in znamenj.

Če želite o domačem kraju izvedeti več, se pridružite vodenim ogledom domačih turističnih vodnikov, kajti najprej moramo poznati domači kraj, če hočemo raziskovati svet.

Novinarski krožek