V soboto, 18. 2. 2023, so se planinci z Osnovne šole Stara Cerkev, Osnovne šole Zbora odposlancev in Osnovne šole Ob Rinži podali na primorski hrib Sabotin. Kraj je znan po krvavi zgodovini prve svetovne vonje. Po poti so si planinci ogledali rove in jaške, v katerih so se skrivali vojaki. Po 2 urah hoje so prišli na vrh, kjer so prestopili mejo z Italijo. Z mejnimi kamni je označena meja, tako da so lahko hodili z eno nogo v Sloveniji, z drugo v Italiji. V koči,  ki je v preteklosti služila kot stražarnica, so izpolnili Dnevnike in pomalicali. Nato pa so si ogledali podzemlje, ki je ostalo od prve svetovne vojne ter bližnji muzej. Otroci so z zanimanjem spremljali voden ogled, saj so jih podatki presenetili: 16 km rovov, na tisoče padlih vojakov, življenje pod zemljo, med kamnjem, v mrazu, brez hrane in vode, med podganami … Po ogledu so se odpravili v dolino, kjer jih je čakal avtobus, s katerim so se odpeljali nazaj domov.

Maša Blažič