V petek, 1. aprila 2022, smo imeli učenci od 1. do 5. razreda kulturni dan. Z avtobusom smo se odpeljali v Ljubljano, kjer smo si v Lutkovnem gledališču Ljubljana ogledali senčno lutkovno predstavo Moj dedek je bil češnjevo drevo.

Zgodba pripoveduje o Tonijevem otroštvu in spominih na najlepše poletje, ki ga je preživel s svojim dedkom. Skupaj sta uganjala norčije, plezala po drevesih in prijateljevala z gosmi. Predstava je zgodba o družinskih vezeh, medgeneracijskih stikih, življenju in smrti. Zgodba spominja na to, da so čudeži blizu, če le odpremo svoje srce. (Povzeto po: http://www.lgl.si/si/)

Izvedba predstave nas je presenetila, a hkrati navdušila. Poučna in predvsem življenjska zgodba pa se nas je močno dotaknila. Marsikdo se je med predstavo v vsebino tako vživel, da je potočil tudi kakšno solzico.

Mnenja učencev o predstavi:

• Všeč mi je bilo, kako se je oglašala goska in kako je dedek govoril s Tonijem. In da bo Toni ptica, ki poje češnje. (Gal, 1. a)
  • Vse mi je bilo všeč, še posebej harmonika. (Ajda, 1. a)
  • Najbolj mi je bilo všeč praznovanje pusta in kako je fantek Toni jahal gosko. (Kiara, 1. a)
  • Meni je bilo všeč, ko je Toni imel rad češnjevo drevo in ni dovolil, da se drevo poseka. (Nik, 1. a)
  • Všeč mi je bilo, ko so bile maškare. (Domen, 1. a)
  • Najbolj mi je bilo všeč, ko je dedek prepeval pesmice pod češnjevim drevesom. Smešno mi je bilo, ko je Toni rekel, da je dedek postal češnjevo drevo in ko je babica postala goska.(Stela, 2. a)
  • Meni je bilo najlepše, ko je Toni skrbel za češnjevo drevo od dedka. (Tjaša, 2. a)
  • Predstava mi je bila zelo všeč! Najbolj mi je bilo všeč pustovanje, ker so bili veseli. Ampak najbolj žalostno je bilo, ko sta babica in dedek umrla. (Tinkara, 4. a)
  • Predstava mi je bila zelo lepa in življenjska. Je bila kratka, ampak sem užival v vsaki sekundi. (Beni, 4. a)
  • Bilo mi je všeč to, da so bile lutke kot sence in pravi ljudje. Všeč mi je bilo tudi to, ker so se velikokrat pošalili. Sedeži so bili zelo udobni. (David, 4. a)
  • Predstava Moj dedek je bil češnjevo drevo je zelo zanimiva družinska predstava. Priporočam jo manjšim otrokom. V njej se lahko naučiš, da če nekdo umre, še ni mrtev, dokler te ima nekdo rad (Nik, 5. b)