Že vrsto leto učencem predmetne stopnje ponudimo obisk Slovenskega knjižnega sejma v Ljubljani. Letos se je za popoldanski odhod na sejem odločilo 22 učencev. Za ogled smo izbrali četrtek, 28. novembra. Letošnja ponudba je bila tako kot vsa leta pestra in zanimiva, saj slovenski založniki vedno znova presenetijo z novimi naslovi, aktualnimi temami, odličnimi ilustracijami. Sejem je tudi letos potekal na Gospodarskem razstavišču, saj je organizator po odzivu obiskovalcev ugotovil, da je bila selitev iz Cankarjevega doma na Gospodarsko razstavišče, dobra odločitev.
Poleg samega ogleda in nakupa knjig v obeh dvoranah razstavišča smo lahko obiskovalci prisluhnili tudi pogovorom z avtorji, prevajalci in ilustratorji. Vsako leto sejem predstavi svojo osrednjo osebnost – slovenskega avtorja ali avtorico, katerega dela so pomembna za slovensko literaturo. Letos je bil to pesnik Ivan Minatti, saj letos obeležujemo stoletnico njegovega rojstva. Vsako leto na sejmu gostijo tudi državo v fokusu, ki jo posebej predstavijo, letos so izbrali Hrvaško.
Prav tako lahko obiskovalci sejma glasujejo za naj knjigo leta. Obiskovalci in spletni glasovalci so Veliko nagrado Slovenskega knjižnega sejma za naj knjigo leta podelili Ireni Cerar za knjigo Svetišča narave. Avtorica se v knjigi poda na sedem tednov dolgo potovanje, v katerem raziskuje različne slovenske habitate – gozd, gore, jame, mokrišča, reke, morsko obalo in kulturno krajino.
Dejstvo je, da branje odpira vrata. S tem, ko beremo, ne pokažemo le kdo smo, ampak, kaj želimo postati, zato se že veselimo knjižnega sejma prihodnje leto. Slogan letošnjega knjižnega sejma je bila malce spremenjena Minattijeva misel: »Knjigo moraš imeti rad.«
Gabrijela Pohar